Mestský park v Trebišove má svoju zaujímavú históriu, flóru aj faunu, preto sme tu s deťmi prišli 26.3.2014, aby park spoznali vlastným pozorovaním a aby zároveň spoznali aj trochu z jeho histórie.Park vznikol koncom 18. storočia po vzore anglických parkov v súvislosti s výstavbou kaštieľa grófom Imrichom Csákym. Má rozlohu 62 hektárov. Dreviny boli dovezené z celého sveta. V minulosti tu pobehovali srnky, prechádzali sa pávy, v jazierku plávali kačice.
Dnes deti obdivovali obnovenú časť anglickej aj francúzskej záhrady. Zaujala ich architektúra kaštieľa, fontány, zaujímavo riešený živý plot, ktorý im pripomínal bludisko. Najviac sme sa však zamerali na jarné rastlinky, ktoré v tomto čase skrášľujú park. Spoznali už kvitnúci blyskáč jarný, chochlačku dutú v bielej aj fialovej farbe, zaujali ich aj platany a obrovské takmer pol metra dlhé hnedé struky pod stromami gledície trojtŕňovej. Najviac sa však deti tešili na spoznanie cesnaku medvedieho, o ktorom si vopred naštudovali zaujímavé informácie. A tak mali možnosť vidieť obrovské plochy, kde v parku rastie táto liečivá rastlina, ktorá je už dnes až premnožená a vytláča iné druhy rastlín. Naživo tak videli narušenie biologickej rovnováhy, keď jeden biologický druh svojim premnožením potláča výskyt iného druhu. Pri jazierku pozorovali sťahovanie žiab a ich zásnuby – prípravu na rozmnožovanie a tiež aj motýle, ktoré už poletovali počas pekného slnečného jarného dňa.
Po ukončení prírodovedného prieskumu si deti prezreli aj aktuálne výstavy vo Vlastivednom múzeu – v kaštieli. Zachytili sme výstavu lesných zvierat a vtákov. Obdivovali rodinku diviakov, vlka, líšku, bociany a veľa ďalších lesných krásavcov. Prezreli si tiež aj bohatú výstavu veľkonočných kraslíc, kde mali možnosť vidieť krásu vyše tisíc nádherných kraslíc zdobených rôznymi technikami. Mohli tak načerpať inšpiráciu na vlastné zdobenie kraslíc v predveľkonočnom období.
Ing. Anna Gibová